Vnitřní prostor a láska v nás

Od úzkostí a autoimunitního onemocnění ke zdraví a vděčnosti

Dar pro léčivý dotek a práci s tělem a pohybem jsem v sobě objevila ve svých 11 letech při návštěvách biotroničky paní Miluše Radimcové. V dospělosti moje cesta jen přirozeně navázala.

Tehdy to zkrátka nešlo jinak. Tělo mě tělo zgruntu začalo upozorňovat, abych se sama sobě věnovala 🙂

Záhy po mých 22. narozeninách se už totiž nevysvětlitelné úzkosti, s nimiž jsem obcházela psychology a psychiatry, nedaly snést. Sice mne velice bavilo a obohacovalo studium anglistiky a nederlandistiky, ale v životě za branami filosofické fakulty jsem se cítila zoufalá, uzavřená, nedobrá, v jakémsi nevysvětlitelném vězení - s pocitem, že tu nejsem na světě správně. Dalším budíčkem byly menstruační bolesti, chronické bolesti žaludku, záněty močových cest a autoimunitní onemocnění štítné žlázy.

Neúnavně jsem však hledala cestu z tohoto stavu ven.

A nalezla jsem ji.

Cesta uzdravení začala na zajímavém setkání.

Víte, slečno, že to, co prožíváte, není všechno?,“

usmál se tehdy na mne a v očích měl zajímavé jiskřičky. „Vaše mysl je jako ledovec. Uvědomujete si teď jenom špičku. Ponořte se hlouběji.“

Dal mi v ten moment obrovskou naději!

„Aha, takže ono může být něco víc? blesklo mi hlavou.

Stěny místnosti, v níž jsme seděli, jako by se najednou rozsvítily. Na cestě ze setkání s tímto člověkem jsem pochopila, že jsem zkrátka po cestě mého dospívání upozadila nějaké své části - ty zdravé.

Není to ale moje vina ani ničí jiná. A to nejúžasnější - že je mohu opět najít.

Možná mohu i já být zdravá a šťastná.. Probudila se ve mně zvědavost.

Potkala mne dlouhodobá psychoanalytická terapie a o rok později se přidala i pozornost k tělu, jóga, tantra, meditace, dále kraniosakrální biodynamika. Ruku v ruce s fytoléčbou i léčivou výživou. Prošla jsem nespočtem kurzů, seminářů a terapií, které mi všechny pomohly (vybrané jsem uvedla výše). Jimi začala moje hluboká životní proměna.

Postupně jsem zjistila něco příjemného: měla jsem to jenom v sobě popletené 🙂 Mé vnitřní vězení zmizelo a proměnilo se v prostor.

Začala jsem nacházet své zdroje. Stalo se pro mne prioritou, napojit se na svou sebelásku a vytvářet si pro sebe takové podmínky, aby můj nervový systém mohl dokončit cokoli, co možná z minulosti zůstalo nedokončené.

Sebeuzdravovací a regenerační schopnost našeho systému je úžasná - pokud mu k tomu vytvoříme podmínky a dodáme potřebné zdroje, které možná v minulosti chyběly. Pokud se jednoduše to, jak se cítíme, stane pro nás tím nejdůležitějším.

Svou hloubku a citlivost jsem začala používat pro zdraví a tvořivost, namísto sebedestrukce. Rozpomněla jsem se na svůj dar, objevený v 11 letech, předávat stav vědomí, který vede k sebeuzdravení.

Jdeme na to z centra těla - pánevní dno a hara. Učíme se být ve svém vnitřním prostoru, nastavit si zdravé hranice a používat svou životní energii. Jednoduše řečeno - být si blíž.

Proměnilo se i mé podnikání v anglistice. Z běžných kurzů anglického jazyka se vyklubal koučink, který propojuje učení s osobním rozvojem (Lotus English, od 2013).

O svůj dar práce s tělem a meditací se dělím od roku 2012 prostřednictvím kurzů, terapií, článků.

Dá se říci, že nejvíce mě v životě zajímá přirozenost a jednoduchost bytí. Hojnost jako podstata života. Napojení se na vnitřní zdroj, který vytváří i realitu vnější. Jak mohu prožívat vnitřní rovnováhu, která je příjemná a udržitelná. Nehledejme smysl života, žádný není, říkával Osho. To my mu ho musíme dát 🙂

Sebeláska a vycentrovanost je samozřejmě i pro mne nadále zajímavou, krásnou výzvou na celý život 😉 I já někdy padám na svá krásná ústa. Nejsem dokonalá, někdy se zapomenu. Říkám si ale, spíš než dokonalost, to radši sluníčko a nohy na stůl. Vždy mi přijde podpora a chuť jít dál. Protože co všechny ty krásné obzory, které teprve čekají na objevení?

Intimní prostor ženy

Kurz rozvíjející ženskou intimitu.
Intimní jóga a aktivní meditace.

Živě v Praze

7denní online kurz