Mohu cvičit s pánevním dnem po hysterektomii? Obecně ano, ale konzultujte nejprve s lékařem

Napsala mi dotaz klientka (48 let), že zvažuje zákrok hysterektomie a zda po odnětí dělohy je možné začít cvičit s pánevním dnem, a jak. Obecně ze zkušeností žen určitě ano, protože děloha je stále přítomna energeticky. Intimní jóga podpoří prokrvení a tok energie v pánvi, a tím pomáhá aktivovat vnitřní síly těla tak, aby se tělo s absencí orgánu vyrovnalo co nejlépe. I tak ale platí, konzultujte nejprve s lékařem. Ideálně ne jen s jedním.

Pokud zákrok teprve zvažujete, v prvé řadě vždy doporučuji konzultovat s více lékaři, než jen s jedním vaším.

Existují i ti, kteří již mají v medicíně přístup funkční, celostní, psychosomatický. Hysterektomie je závažný zásah do organismu, a proto není od věci se skutečně informovat u více specialistů. Možná se nabízí i jiné postupy.
 
Abyste pak získané informace mohly vzít, probrat si je v sobě – a učinit takové rozhodnutí, které bude v pořádku pro vás osobně. Nezáleží na tom, jak by se v podobné situaci rozhodl někdo jiný. Máte právo na veškeré informace o přínosech, rizicích, užitečnosti nebo nadbytečnosti všech lékařských zákroků a máte právo si sama rozhodovat o svém těle. Vždycky. Chtějte tedy více informací.
 
Pokud však se nacházíte v takové situaci, že hysterektomie se zdá být tím pro vás nejlepším řešením, a věnovala jste úvaze dlouhý čas a konzultovala jste s více odborníky, i tak nic není ztraceno.
 

Ani chybějící děloha při cvičení intimní jógy není problém. Je úžasné, že ses rozhodla cvičit.

Ano, měla jsem v kurzu i ženu po hysterektomii a o dalších několika znám z doslechu.
 
Je tu ale důležité nezačínat nic v akutní fázi před zákrokem. Po něm začít až po dostatečném období rekonvalescence. Až se budeš cítit.
 
Ovšem toto je mé doporučení ze zkušeností, o kterých vím. Lékař však sama nejsem. Tedy samozřejmě radím nejprve konzultovat s ošetřujícím gynekologem, ideálně opět s několika.
 
Pokud odsouhlasí, pak cvičit pánevní dno pouze lehounce, jako by motýlek mával křídly, případně cvičení nejprve „na zkoušku“ pouze vizualizovat (účinek má i to).

Jednoduše tak, aby ti všechna cvičení byla příjemná. Toto platí po všech závažnějších zákrocích.

Pokud zvolíš 7denní domácí (elektronický) kurz, pak pravděpodobně místo šestého dne kurzu cvičit cvičení z pátého dne. Šestý den je totiž dynamičtější.
 
Proč vyoperování není překážkou?
Protože děloha zůstává uvnitř břicha přítomna energeticky.

Často ženy popisují, když prodýchávají tuto oblast, jako by dělohu stále měly. Intimní jóga podpoří prokrvení a tok energie v pánvi, stimuluje přirozenou hladinu hormonů, a pomáhá tak aktivovat vnitřní sebeuzdravující síly těla. Tak, aby se tělo s absencí orgánu vyrovnalo co nejlépe.

Také se začneš opět cítit více jako žena. Lépe začít později, než nezačít vůbec.
Zároveň doporučuji docházet pravidelně na kraniosakrální biodynamiku. V hloubkové regeneraci ještě umocní sebeuzdravující síly těla, uvolní psychiku a zklidní nervový systém. Ten je pro fyzické zdraví klíčový. Zrovna nedávno jsem v Ona Dnes četla rozhovor s herečkou Ivetou Duškovou, která popisovala, jak mívala v období menopauzy velká krvácení, a že díky kraniosakrální terapii se vše postupem času srovnalo.
 
Moc děkuji za tuto otázku ♥️
S láskou Adél

 

Adéla Obermajerová
Pomáhá ženám objevit pánevní dno, a díky tomu umět zpomalit, naslouchat moudrosti těla a čerpat svou životní sílu. To vše skrze probuzení svalů pánevního dna, umění dechu, doteku a laskavou jógovou praxi nenáročných pozic. Aby ženy předešly patáliím v pozdějším věku, splnily si sen o pohodové menstruaci, zdravější a radostnější intimitě a případně podpořily svou plodnost a dobře se připravily na porod nebo klimakterium. Péče vede ke spokojenější duši, kdy na sebe přestáváme tlačit a snažit se být „superženami“. Adél je autorkou knihy Poklad ukrytý mezi nohama: Moudrost ženského lůna a pánevního dna a e-booku Jak se uzdravit z kvasinkových infekcí. Založila projekt Intimní prostor ženy. Individuálně poskytuje ošetření kraniosakrální biodynamikou a provází sezeními Moudrost těla. V současné době prochází dlouhodobými výcviky integrativní práce s traumatem a kruhové komunikace. Vystupuje ve veřejném prostoru s cílem edukace a kromě toho miluje putování přírodou, skvělé lidi, spaní venku, les, vodu a život na vesnici na okraji CHKO Křivoklátsko.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů