Účinky intimní jógy

Cvičení intimní jógy i tantrických ásan Mohendžodáro působí celostně, ale rozdělme si pro přehlednost účinky na zdravotní a psychosomatické. Neopomeneme účinky na ženskou sexualitu a duši a dokonce zmíníme i ženská propojování v moderní společnosti.

Zdravotní úroveň

Intimní jóga uvolňuje a zároveň aktivuje všechny tři vrstvy svalů pánevního dna. Při cvičení se svaly malé pánve stanou pevnějšími a pružnějšími, pokud byly oslabené, anebo dojde k harmonizaci a zdravému uvolnění, pokud bylo pánevní dno příliš stažené.

Ze zdravotního hlediska to znamená odstranění problémů s močením, inkontinencí, prolapsem dělohy, zlepšení menstruačních poruch (dysmenorea). Intenzivně se prokrvují ženské orgány (děloha, vaječníky, vejcovody, pochva a pánevní dno – svaly ukryté pod oblastí mezi řitním otvorem a pochvou), proto do velké míry klesá riziko opakovaných zánětů, výtoků a krvácení.

Při cvičení se do těla uvolňuje velké množství estrogenů a ženských pohlavních hormonů. Estrogeny a pohlavní hormony mají přímý vliv na ženskou mladistvost a krásu a také to, jak se žena cítí. Má-li žena rozkolísanou hormonální hladinu, cítí se unavená nebo podrážděná, má-li ji naopak vyrovnanou, cítí se svěží, vitální, mladistvá a spokojenější.

Cvičení také částečně posiluje i rektální svaly (oblast konečníku), a tak představuje účinnou prevenci proti hemoroidům.

Jelikož ve svém kurzu intimní jógu vždy doplňuji o pozornost dalším důležitým partiím, jako je velký bederní sval, příčný i šikmý sval břišní a hýžďové svaly, zpevňujeme náš střed těla – hluboký stabilizační systém – celkově. Trup se narovnává. Cítíme se stabilnější a stojíme rovně i v životě.

Bohatě se také věnujeme uvolnění. Díky pružným kyčlím a páteři jsme pružnější v pohybu – a zvládáme lépe i životní změny.


JE FASCINUJÍCÍ, JAK LIDSKÁ ANATOMIE PŘÍMO ODRÁŽÍ DUŠI A DUCHA… KDYŽ JSME SKLESLÍ NA DUŠI, CHOULÍME HRUDNÍK. KDYŽ NÁS NĚCO TLAČÍ EMOČNĚ, MŮŽEME CÍTIT NAPĚTÍ V NĚJAKÉM SVALU.


Z hlediska východní medicíny posiluje cvičení meridián ledvin, a tím přímo zlepšuje prokrvení končetin, pocit vitality, stav vlasů, kloubů, psychický stav a plodnost.

Psychosomatická a energetická úroveň 
Na úrovni psychosomatiky, psychiky a energetické rovnováhy intimní jóga a Mohendžodáro léčí nejvíce. Věnujeme se přímo příčině výše uvedených zdravotních obtíží.
Pokud tělo není nepřirozeně stažené, ale volně v něm může proudit energie, jsme zdravé a vyživované. Cvičení učí ženu vědomě pracovat se svou energií, aby mohla živě a léčivě proudit, a tak ženě dodává radost a chuť do života. Navyšuje také náš pocit zázemí a bezpečí.

Sexualita 
Sexualita je životní síla, díky níž jsme se všichni narodili a která oživuje naše tělo. Bývá ovšem bohužel opředena řadou předsudků či pocity nepatřičnosti nebo nejistoty.


ZDRAVÁ A VITÁLNÍ VAGÍNA JE ZÁKLAD KRÁSNÉHO MILOVÁNÍ. MNOHÉ ŽENY NEJSOU SPOKOJENÉ SE SVÝM INTIMNÍM ŽIVOTEM – CÍTÍ, ŽE „BY MOHLY CÍTIT NĚCO VÍCE“. ČI ZKRÁTKA JE ZAJÍMÁ TUTO OBLAST ROZVÍJET.


Prvním krásným efektem ženského cvičení i pohybových meditací je, že žena znovu nabírá svou životní sexuální energii do těla. Začíná více přijímat své tělo a vědomě se učí svou energii vést.

Vagína se probouzí a posiluje – a zároveň je měkká, uvolněná. Přináší potěšení oběma z páru.

Při milování je pak možné energii nechat volně proudit do celého těla a do všech orgánů a endokrinních žláz. Tajemství tantry nespočívá v ničem jiném, než že se při milování necháváme vést inteligencí svých pohlavní orgánů a zapojujeme celé své tělo.

Thajky a ženy Jižních moří, Kuby a Tichomoří jsou v posilování pánevních svalů velmi zběhlé. Trénují je od malička, tato tradice je předávána z matky na dceru. Pružná a citlivá vagína rozhodně není výsadou jen mladých dívek.

STAČÍ LASKAVÁ POZORNOST A CITLIVOST SE ZNOVU PROBOUZÍ.

Vztahy a ženská propojování

Ženské kruhy navazují na pradávná ženská propojování. Ty naší duši dělají prostě moc dobře. Dříve jsme jako ženy žily mnohem více v pospolitosti.

Intimní jóga je jedním ze spojovacích článků, které nás opět mohou propojit. Opět máme společné téma, kolem kterého vzniká vše další – možná i nová přátelství či spolupráce.

My ženy si dovedeme pomoci. Dříve jsme žily sobě mnohem blíže v komunitách. Děti byly tak trochu všech, všude spoustu tet a sester. Vyměňovaly jsme si služby, výrobky, sdílely zážitky, dělaly opečovávací setkání. Každá něco umí.


STARÁM SE O TO, ABY INTIMNÍ PROSTOR ŽENY NABÍDNUL TENTO PROPOJOVACÍ ČLÁNEK. VZNIKAJÍ SPONTÁNNÍ, NEFORMÁLNÍ SETKÁNÍ I MIMO LEKCE.


Duše

Intimní jóga a pohybové meditace nám umožňují propojit se se samým centrem své bytosti. Zde přirozeně získáváme své vnitřní vedení.Znovu se učíme, že lze mít život ve svých rukou… a cítit v něm lehkost a oporu ღ

Cítíš-li oslovená někerým z aspektů cvičení, jsi srdečně vítána i na živém kurzu. Již od 1. března 2017.

Adéla Obermajerová
Senzitivní žena, milovnice radosti ze života, lektorka jógy pánevního dna a terapeutka kraniosakrální biodynamiky. Věčná šiřitelka všeho dobrého v oblasti moudrosti ženského těla a emocí. Sama si prošla obdobím úzkostí a autoimunitního onemocnění štítné žlázy, až z toho všeho našla cestu ven. Na základě hluboké životní zkušenosti inspiruje ženy k cestě životem, na níž mají více životní energie a cítí bližší spojení se svým tělem, svou posvátnou sexualitou a tvořivostí. Je autorkou elektronického kurzu Poklad ukrytý mezi nohama - Proč a jak si hýčkat (cvičit) pánevní dno, e-booku Jak se uzdravit z kvasinkových infekcí a živě provází kurzy Intimní prostor ženy.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů