Je nitroděložní tělísko šetrnější?

„Cítím, jako by moje tělo říkalo, že už to nitroděložní tělísko nechce. Ale prý ho tam mám mít ještě rok. Nešlo by s tělem nějak komunikovat, aby to ještě ten rok vydrželo?“ Sedí naproti mě, 23letá studentka. Roztomile a bezmyšlenkovitě hladí fleecový přehoz pohovky. Ptá se upřímně a úplně nevinně.

Chvilku předtím, zdánlivě bez souvislosti, vyřknula přání, že by ráda více cítila ženou.

Váhám.

Jak moc mám být přímá a pravdivá?

To, že v minulosti přestala brát hormonální antikoncepci, jsem věděla. Prý jí nedělala dobře na psychiku. Že si ale nechala zavést tělísko, zmínila poprvé. Třeba bude tělísko „šetrnější“. Hlavně jednoduše nechce otěhotnět.

Najednou vím.

Jsem tu od toho, abych říkala pravdu. Jak věci skutečně jsou.

Tak, abychom se každá mohla svobodně rozhodnout, co nám dává smysl.

Není čas na zdvořilá a líbivá pojmenování. O ta se beztak s chutí starají farmaceutické firmy.

„Lindo,“ nadechnu se.

Naše tělo si se syntetickými hormony neumí poradit.

Jejich podávání nese velká rizika, protože nerespektují přirozené cykly v těle. Odpojí tři ze čtyř přirozených fází vašeho menstruačního cyklu. Tím pádem své ženství ani vnímat nemůžete.

„Takže to s tím souvisí!“ Přitakala. „Od té doby, co to tělísko mám, cítím, jako by mi bralo energii. Moji kreativitu. A jak jsem se sobě začala více věnovat, tak to najednou cítím, že to tak je.“

Pocítím chvilkové znechucení nad dobou pilulkovou. Jak lusknutím prstů ho ale vystřídá vděčnost a radost.

Dívka naproti mě má právě teď krásnou příležitost.

Některé ženy užívají hormony celá desetiletí.
Bez toho, aby Adéla Obermajerovápocítily volání svého těla po životní šťávě a naplnění. Co jinak jsou neurózy, deprese a úzkosti? Volání duše po propojení s tělem, uzdravení traumatu a zdravém vztahu sama k sobě. Volání po celistvosti a tvořivosti.

Žijí životy uměle řízené, nenaplněné, bez jiskry. V zralém věku dotyčné ženy se už na ni kolikrát musím podívat dvakrát, abych z tváře nebo postavy vyčetla, jestli je to babička nebo dědeček.

„Ale abych vám odpověděla na vaši otázku,“ připomenu.
„Představte si, jako byste nějaké zvířátko zavřela do těsné klece. A chtěla ho přesvědčit, že je to vlastně pohodlná klec. Má tam přece vše zařízené, krmení se mu servíruje automaticky. Ukazovala byste mu obrázky lesa a sluníčka. Že takhle to má pohodlnější a hlavně bezpečné. Jak by asi na vaše přesvědčování reagovalo?“

Dívka se krásně směje.

„Tak nějak by se tělo tvářilo na přesvědčování, jestli ještě rok s tělískem nevydržet.“

„To je fakt. Prostě si ho nechám zas vyndat už teď…“

Pak už si jen povídáme o nehormonální antikoncepci.

Během kraniosakrální terapie, na kterou přišla, se její pánev doslova sytí a saje. Popisuje přílivy tepla a domova, rozšíření celého těla do prostoru. Mnoho lidí takto sdílí svůj zážitek kontaktu se svým vnitřním zdrojem. Tento zdroj dává do pohybu život a udržuje ho. Pokud mu nehážeme klacky pod nohy, stará se o harmonické zrození i umírání.

Když odchází, moje vděčnost se prohlubuje. Ráda budu stále dokola říkat pravdu. Tělo je nesmírně moudré. Mnohem moudřejší, než si dovedeme představit. Se syntetickými hormony si neumí poradit. Proto ženy, které je jedí, jejich gynekolog pravidelně posílá na jaterní testy: aby se ujistil, že tělo „to ještě zvládá“.

Tělo přirozeně ví, jakou hormonální hladinu potřebuje.

Vyrovnaná osa estrogenu, progesteronu a dalších ženských pohlavních hormonů se pak odráží i na naší psychice. Název hormony ne náhodou pochází z řeckého slova „humor“, jehož význam je tělesné šťávy nebo nálada.  

Co se antikoncepce týče, existuje metoda měření bazální teploty, díky které své plodné a neplodné dny velice spolehlivě určíš. Mnohé ženy, včetně mě, tuto metodu praktikují už jen pro tu radost z toho, jak se naše tělo během cyklu mění a pro lepší orientaci ve svém vnitřním světě.

Jak pomoci tělu k vyrovnaným hormonům?

Pokud to tak je, že už delší čas užíváš hormonální antikoncepci anebo substituci pro hormony štítné žlázy a ráda by ses dostala do stavu bez nich, postupuj podle své intuice a dopřej všemu čas a trpělivost. Platné místo zde má samozřejmě konzumace kvalitních, zdravých potravin. Velice pomáhá intimní jóga, neviditelné cvičení, které stimuluje a podporuje přirozenou funkci žláz s vnitřní sekrecí.

Pomáhá zachovat mladistvou svěžest a navrací vagině a životu přirozenou šťávu.

Adéla Obermajerová
Pomáhá ženám objevit pánevní dno, a díky tomu umět zpomalit, naslouchat moudrosti těla a čerpat svou životní sílu. To vše skrze probuzení svalů pánevního dna, umění dechu, doteku a laskavou jógovou praxi nenáročných pozic. Aby ženy předešly patáliím v pozdějším věku, splnily si sen o pohodové menstruaci, zdravější a radostnější intimitě a případně podpořily svou plodnost a dobře se připravily na porod nebo klimakterium. Péče vede ke spokojenější duši, kdy na sebe přestáváme tlačit a snažit se být „superženami“. Adél je autorkou knihy Poklad ukrytý mezi nohama: Moudrost ženského lůna a pánevního dna a e-booku Jak se uzdravit z kvasinkových infekcí. Založila projekt Intimní prostor ženy. Individuálně poskytuje ošetření kraniosakrální biodynamikou a provází sezeními Moudrost těla. V současné době prochází dlouhodobými výcviky integrativní práce s traumatem a kruhové komunikace. Vystupuje ve veřejném prostoru s cílem edukace a kromě toho miluje putování přírodou, skvělé lidi, spaní venku, les, vodu a život na vesnici na okraji CHKO Křivoklátsko.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů