Navažte intimní vztah sama se sebou: 4 jemná, a přitom účinná cvičení

The femunculus

Co je to za bláznivou postavičku? Říká se jí tzv. „somatosenzorický homunkulus“ nebo-li človíček. Proporcionálně znázorňuje, jaké části těla jsou nejvíc citlivé na smyslové a pohybové vjemy. Zavři oči, otevři dlaně… Nejvíce nervových zakončení, díky kterým tělo vnímá podněty a zažívá svět, totiž prochází právě skrze naše ruce. Dále rty, jazyk, uši, nos a genitálie. Nech se inspirovat čtyřmi tipy pro  ženské zdraví, zklidnění a potěšení. Možná tě překvapí, že bys je nečekala.

 

 Pro úplnost ještě mužská postavička:
Illustrace: Guerilla Science.org (2011/09)

O kraniosakrální terapii se říká, že je terapeutickou metodou, v níž hlavní roli hrají citlivé ruce. Homunkulus ukazuje, proč tomu tak je.

Nejvíce nervových zakončení, díky kterým tělo vnímá podněty a doslova zažívá svět, totiž prochází právě skrze naše ruce. Dále rty, jazyk, uši, nos a genitálie.

Zavři oči, otevři dlaně

Většinou jsme „lapeny“ ve vizuálním světě, který snadno strhává naši pozornost kamsi ven. Pojďme si tedy více všímat i našich dalších z 5 smyslů.
Co se hmatu týče, jako ženy máme dokonce několikanásobně více nervových zakončení, než muži. Proto nám také většinou dělá dobře jemnější dotek – a ten si zároveň snadněji a barvitěji vychutnáváme. Muži samozřejmě také dotek milují, jen obecně často až díky pravidelnosti ošetření zažívají „barev a odstínů“ více.

A jak tedy homunkulus souvisí s ženským zdravím, zklidněním a potěšením? Nech se inspirovat 4 tipy.

1. Hlaď sebe sama

Vyber si část těla a věnuj jí něžnou péči. Vůbec nemusíš „stihnout“ celé tělo (další hlazení si schováš zase na zítra) a ani na „to“ nemusíš být nijak speciálně naladěná. Už vůbec nemusí být dotek erotický. Naopak by měl být laskavý, konejšivý, mateřský. Promasíruj třeba každý centimetr dlaně a prstů. Obejmi samu sebe tak, že překřížíš paže před hrudníkem a chytneš se za ramena. Můžeme se i jemně kolébat ze strany na stranu. Uvnitř naší psychiky máme i dětskou část, a obejmutím jí krásně můžeme přinést pocit bezpečí.
Hlazení podporuje parasympatické nervy, které jsou součástí vegetativního (autonomního) nervového systému. Ten je mimo jiné odpovědný za:
  • pocit bezpečí,
  • relaxaci,
  • vyrovnaný hormonální systém,
  • probuzení smyslů,
  • navýšení sexuální energie
  • lepší zažívání.
Díky hlazení a objímání se do krve vyplavují ony známé hormony štěstí – serotonin a oxytocin.
Je i výhodou, když hlazení není zamýšleno jako sexuální. Ohledně sexuality jsme často dříve z filmů a časopisů nasály nejrůznější nesmysly, jak „by měla vypadat“, že se do ní ve výsledku vlastně neuvolníme nebo se k něčemu nutíme. Nebo je vše „jakože dobrý“, ale stejně po ní zbývá takový nenápadný, ale neschovatelný pocit, že nás zajímá něco více. Něco hlubšího.
(Ano, já vím, že „všichni kolem“ vypadají, že to mají v posteli skvělé. Právě, vypadají…)
Hlazení sama sebe je krásnou cestou, jak uzdravit i svou sexualitu. Navíc je to ta nejrychlejší cesta, jak se propojit s tělem a napojit na své ženství, když jsme zrovna měly den, kdy bylo potřeba mnoho vyřídit a zorganizovat.
Propojit se se svým tělem znamená začít cítit samu sebe – a to je to nejduchovnější, co můžeme udělat.

2. Ošetření dotekem

Vyplatí se naučit sama nebo s partnerem základy vědomého doteku. Když se dotýkáme, měli bychom tak činit co nejpomaleji. Jsme plně přítomné a neodbíháme pozorností jinam. Víme, že se nedotýkáme pouze fyzického těla. Dotek dlaně může pohladit a poléčit i jemné úrovně naší bytosti, jako je emoční, energetické nebo mentální tělo.

Pokud jde o zkušeného a uvědomnělého praktika, skrze své dlaně doslova „načte“ informace o tvém těle. Tvé tělo k němu pak vysílá informace o přesně těch místech, která je třeba ošetřit, a vede i jeho dlaně tak, aby volily ten správný typ hmatu a přítlak.

Proto se po citlivé, respektující masáži anebo kraniosakrální terapii cítíme spokojené, zklidněné a opečované.

3. Čich a sluch

Aromaterapie je uznávanou metodou harmonizace nervového systému. Nos vede vonnou esenci do čichového centra, odkud látka opět působí na autonomní nervový systém. Zklidňuje ho a harmonizuje. Pro výběr esence není třeba zvláštní školení, protože náš nos ví naprosto přesně, kterou právě potřebujeme. Která esence voní, tak ta to je.
Krásnou variantou, která propojuje čich a hmat, je rituál napařování lůna. Pro tuto jednoduchou parní lázeň potřebuješ jen vhodnou nízkou stoličku a misku. Do misky nalij vroucí vodu a nasypej bylinky. Když je teplota páry příjemná, opatrně si sedni nad misku a zakryj se dlouhou sukní či dekou. Pára očišťuje, uvolňuje a zklidňuje.
Se sluchem je to jakbysmet. Hudbu většinou posloucháme bez zvláštní pozornosti a i zvuky přírody projdou často bez povšimnutí. I když i to je dobré, léčivého efektu dosáhneme, když hudbu nebo zvuky přírody posloucháme uvědomněle a všímáme si, jak reaguje tělo a dech. Díky tomu nejen poznáme, které zvuky nám dělají nejvíc dobře, ale také si pak snáze všimneme těch zvuků, které působí opačně.

4. Poznej intimní jógu – cvičení pánevního dnaIntimní prostor ženy - kurzy a terapie (foto)

Intimní jóga mně osobně přináší celou kaskádu příjemných pocitů a vjemů. Pokaždé jsou jiné. Samozřejmě nepřišly z týdne na týden. Tak jako při milování, i při aktivaci svalů pánevního dna je potřeba dostatek času a láskyplné pozornosti.
Překvapivé je, že posilování nestačí. Současně se je učíme i uvolňovat.
Díky cvičení se nám vyplavuje i velké množství estrogenů – hormonů ovlivňujících ženskou krásu a mladistvost. V břichu je zase mimo jiné ukryt i enterický nervový systém, což je na 100 milionů nervových zakončení, které se podílejí na správném trávení, peristaltice střev a vylučování.
Cvičení předchází potížím s ženskými orgány, harmonizuje hormonální systém, podporuje plodnost a vitalitu. Příjemným vedlejším účinkem je, že se jednoduše začneš cítit lépe ve svém těle.
Milované tělo je krásné tělo.

Díky intimní józe jsem zjistila, že opravdu jsem to já sama, kdo mohu ovlivnit to, jak se cítím v těle. Ostatně, stejně jako v životě.

Většinová společnost nás vede k odpojení. Říká, co máme dělat a přesvědčí nás proč je to správné. Jedině tak dosáhne toho, že akceptujeme životy, ve kterých nám sice není dobře, ale zase ne tak špatně, protože jinak bychom si toho všimly.  Jenom uvnitř něco volá, něco chybí.. Cesta z toho ven? Zaznamenávat své pocity v těle.

Poznat, kde nám je dobře a kde nám není dobře. To je první krok k tomu, abychom se mohly lépe postarat o svou pohodu. Naštěstí cesty, jak na to, už tu jsou.
______________________________________________________________ __________________________________________________________________
 Illustrace ženské postavy: Amisha Gadani, www.methodquarterly.com/2015/02/the-femunuculs/
Adéla Obermajerová
Pomáhá ženám objevit pánevní dno, a díky tomu umět zpomalit, naslouchat moudrosti těla a čerpat svou životní sílu. To vše skrze probuzení svalů pánevního dna, umění dechu, doteku a laskavou jógovou praxi nenáročných pozic. Aby ženy předešly patáliím v pozdějším věku, splnily si sen o pohodové menstruaci, zdravější a radostnější intimitě a případně podpořily svou plodnost a dobře se připravily na porod nebo klimakterium. Péče vede ke spokojenější duši, kdy na sebe přestáváme tlačit a snažit se být „superženami“. Adél je autorkou knihy Poklad ukrytý mezi nohama: Moudrost ženského lůna a pánevního dna a e-booku Jak se uzdravit z kvasinkových infekcí. Založila projekt Intimní prostor ženy. Individuálně poskytuje ošetření kraniosakrální biodynamikou a provází sezeními Moudrost těla. V současné době prochází dlouhodobými výcviky integrativní práce s traumatem a kruhové komunikace. Vystupuje ve veřejném prostoru s cílem edukace a kromě toho miluje putování přírodou, skvělé lidi, spaní venku, les, vodu a život na vesnici na okraji CHKO Křivoklátsko.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů